Çalışmayan Ortam Ekle Butonunu Düzeltme

WordPress’te yazınıza bir medya eklemek istiyorsunuz ve Ortam Ekle butonu sebepsiz yere çalışmıyor mu? Bu yazımızda çalışmayan ortam ekle butonu nasıl düzeltilir onu anlatacağız

WordPress Ortam Ekle Butonunun Çalışmamasına Sebep Olan Nedir?

Bu sorun genellikle, WordPress eklentileri veya temalar tarafından sitenize yüklenen scriptlerin ve stil dosyalarının çakışmasından kaynaklanır. WordPress’in temel davranışı, istekleri birleştirerek tüm gerekli scriptleri ve stil dosyalarını yüklemektir. Bu genellikle WordPress’in admin panelinde, performans ve hızı artırmak için yapılır.

WordPress yazı düzenleyicisi, ortam ekle butonu da dahil olmak üzere ekrandaki tüm butonlar için JavaScript kullanır. Herhangi bir çakışma, “Ortam Ekle” butonunu devre dışı bırakacak şekilde JavaScript’in çalışmasını durdurabilir.
Ortam Ekle Butonu

Çalışmayan Ortam Ekle Butonu Hatasının Çözümü

En basit ve hızlı çözümü aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza eklemektir. Bunu, wp-config.php dosyasını düzenleyerek yapabilirsiniz.

define(‘CONCATENATE_SCRIPTS’, false );

Bu kod, WordPress’e her script dosyasını ayrı ayrı yüklemesini söyler. Böylelikle JavaScript çakışmaları önlenilmiş olur.

Kodu ekledikten sonra, ortam ekle butonunun beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını görmek için deneme yapın.

Not: Bu kodun eklenmesi uygun uzun vadeli bir çözüm değildir, çünkü soruna neden olan bir script hala mevcut. Sorunun kaynağını bulmanın daha kolay bir yolu da, kaynak kodlarını bir konsolda incelemenizdir. Konsolda çakışmalar tam olarak görülecektir..

Bu sorunla ilgili uzun vadeli bir çözüm istiyorsanız, soruna hangi eklentinin veya temanın neden olabileceğini bulmak için temel WordPress sorun giderme prosedürünü uygulamanız gerekir. Temel WordPress sorun giderme prosedürü ile ilgili detaylı bir yazı ilerleyen günlerde yazacağız.

Bunu, yayımladığınız site yerine bir test sitenizde yapmanızı kesinlikle öneririz. Test sitenizde, tüm WordPress eklentilerinizi devre dışı bırakın ve ardından “Ortam Ekle” butonunun düzeltip düzeltmediğini kontrol edin. Eğer çalışıyorsa, bu eklentilerinden biri soruna neden oluyor demektir.

Artık eklentileri tek tek etkinleştirebilirsiniz ve bir eklentiyi etkinleştirdikten sonra ‘Ortam Ekle’ butonunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu yöntem, hangi eklentinin soruna neden olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Sebep olan eklentiyi bulduktan sonra, başka bir eklenti ile değiştirebilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

Eğer eklentileri etkisizleştirmeniz sorunu çözmezse, sonraki adım olarak Yirmi Onyedi gibi geçici bir WordPress temasını kullanın.

Default (varsayılan) temaya geçmeniz sorunu ortadan kaldırırsa, temanızın soruna neden olduğu anlamına gelir. Tema için kodlayıcıdan destek isteyebilir veya farklı bir WordPress temasına geçebilirsiniz.

Test sitenizde sorunun kaynağını bulduktan sonra, düzeltmeyi yayınladığınız WordPress sitenize uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here