Sitenizde footer kısmında duran WordPress gururla sunar (powered by WordPress) linklerini kaldırmak ister misiniz? Okuyucularımızdan biri, WordPress temalarında footer kısmında bulunun WordPress gururla sunar linkinin kaldırılmasının mümkün olup olmadığını sordu. Bu yazımızda, temalarınızdaki powered by WordPress (WordPress gururla sunar) linkinin nasıl kaldırılacağını size anlatacağız.

Varsayılan WordPress temaları footer alanında “powered by WordPress (WordPress gururla sunar)” linkini kullanırlar. Birçok tema geliştiricisi bunu daha da ileri götürüp, kendi linklerini eklerler. Bu yüzden “Theme by X Firması” gibi reklam linkleri footer kısmında görünür..

Ancak bir işletmeciyseniz ve web sitesi yayınlıyorsanız, bu tür linkleri göstermek işletmenizin profesyonel olmadığı izlenimi verir. Bunun için en doğru yol, bu tarz linkleri footer kısmından kaldırmaktır.

WordPress Gururla Sunar Linkini Kaldırmak Yasal Mı?

Bu soru sürekli soruluyor. Evet, WordPress sitenizdeki footer linkini kaldırmak kesinlikle yasaldır.
WordPress ücretsizdir ve GPL lisansı altında yayınlanmıştır.

Kısacası, bu lisans size WordPress’i kullanma, değiştirme ve hatta yeniden dağıtma imkanı verir. Resmi WordPress.org sayfasından indirdiğiniz herhangi bir WordPress teması veya eklentisi ve hatta çoğu ticari WordPress teması da aynı lisans altında yayınlanır. Bu sebepten dolayı, footer linkini kaldırmak da dahil tüm değişiklik haklarına sahipsiniz.

Şimdi WordPress footer kısmını nasıl düzenleyeceğinize ve bu linki nasıl kaldıracağınıza göz atalım.

WordPress Gururla Sunar Yazını Kaldırmak (Videolu Anlatım)

WordPress Gururla Sunar Yazısını Kaldırmak

Footer kısmındaki WordPress Gururla Sunar (powered by WordPress) yazısını kaldırmanın bir den fazla yolu mevcut. Ama biz size en basit 2 yolunu anlatacağız.

Tema Ayarları Sayfasından

Çoğu tema geliştiricisi, kullanıcılarının footer linklerini kaldırma seçeneğine sahip olmak istediklerini bilir. Bu yüzden tema ayarları alanında bu özelliği onlara sunarlar.

Farklı temalar bu ayarı farklı bölümler altında kullanılabilir. Ama genel olarak (Görünüm » Özelleştir) içinde bulunur.

Footer.php Kod Yöntemi

Temanızın, WordPress admin kısmında footer linkini kaldırma veya değiştirme seçeneği yoksa, tek seçeneğiniz footer.php kodunu düzenlemektir.

Bu dosyayı /wp-content/themes/TEMANIZ/footer.php sayfanızda bulabilirsiniz.

footer.php dosyasını en basit bir not defterinde bile açabilirsiniz. Açtıktan sonra “Powered by” ya da “gururla sunar” gibi footer link metnini arayın ve dilediğiniz gibi o kısmı düznleyin.

WordPress için varsayılan Twenty Sixteen temasında, kod şuna benzer:
WordPress Gururla Sunar
Bu metni tamamen kaldırabilir veya ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

CSS Kullanarak Değiştirmekten Kaçının

Bir çok WordPress destek siteleri size CSS metoduyla footer linkini kaldırabileceğinizi söylerler. Ancak bunu yapmak sitenizin SEO’sunu riske atacaktır. Google, linklerin display:none ile gizlenmesinden hoşlanmaz çünkü spam uygulayıcıları kullanıcılarından bu yöntemle linkleri gizlerler. Doğal olarak da Google bu tarz siteleri sıralamalarda en geriye atar.

Uzun lafın kısası, CSS yöntemini bu şekilde asla kullanmayın:
#site-info {display:none}

Yukarıda gösterdiğimiz iki yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

WordPress ile alakalı videolarımızı izlemek için lütfen BURADAN kanalımıza abone olmayı unutmayın.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here